top of page
  • Writer's pictureAmos Ravid

צילום נוף - טיפים לצילום עצים ויערות

Updated: 6 days ago

עצים ויערות הם נושא אהוב, פופולרי ומהנה מאוד בצילום נוף. הם מספקים אווירה, מסתוריות, מגוון עצום של אפשרויות ובכלל, מי לא אוהב עצים. אבל מהצד השני הם גם מציבים בפני הצלם לא מעט אתגרים. הנה כמה טיפים שיכולים לעזור לעשות קצת סדר בבלגן ולהפוך את חוויית הצילום ביער למוצלחת ומספקת 

יער אודם, צילום עצים ויערות, עמוס רביד
יער אודם בחורף - ערפל והרבה ירוק

מה לצלם

חפשו עצים מעניינים בעלי צורה ואופי מיוחדים או יוצאי דופן בצבע או בגודל. כאלו שמושכים את תשומת הלב ובולטים בסביבה. זה אמנם דורש קצת שיטוט ביער, אבל זה הרי חלק מהכיף. מצאתם מועמד מתאים? אל תמהרו לצלם. בדקו מסביבו מה הכיוון והזווית המתאימים ביותר לצילום. מהו המרחק ואורך המוקד האופטימלי, האם לצלם אנכי או אופקי ומאיזה גובה.  


יער אודם, צילום עצים ויערות, עמוס רביד
חפשו עצים מעניינים בעלי צורה ואופי מיוחדים. יער אודם בחורף

לעשות סדר בבלגן

הרעיון הכללי בצילום ביער הוא לעשות סדר בבלגן. בודדו את הנושא, חפשו מעברים שמוליכים את העין ויוצרים דינמיקה בתמונה. אלה יכולים להיות וירטואליים או פיסיים, גם שבילי הליכה יכולים לבצע היטב את התפקיד. נסו להימנע מהפרעות ואלמנטים שאין בהם צורך. השתמשו באור ליצירת עניין ומיקוד.  


בדידות מזהרת 

עצים בודדים הם נושא צילום נהדר. הם בולטים בשטח ויש להם המון אופי עוצמה ונוכחות. לעיתים אנחנו אפילו מייחסים להם תכונות אנושיות. נסו לצלם אותם מכיוונים שונים, במרכז הפריים או בצדדים. חפשו פורגראונד מחמיא וכמו בכל צילום נוף, עננות יפה תשלים את התמונה. 

עץ בודד, צילום עצים ויערות, עמוס רביד
החיים על הקצה. עץ בודד בצפון הארץ

תבניות  

אם אין עצים מעניינים במיוחד שיכולים לשמש כנושא אפשר לחפש תבניות וחזרות. העין אוהבת אותן והיער באופן טבעי משופע בהן. אלמנטים שמשלימים את התבנית, למשל פריחה או עשבייה, יכולים להוסיף עניין.  


מסגרת עץ 

מסגור הוא כלי קומפוזיציה יעיל ליצירת מיקוד והדגשת הנושא ועצים יכולים לשמש מסגרת נהדרת. הקפידו שהמסגרת מפוקסת היטב ואם תתקרבו מספיק תוכלו להשתמש בטקסטורה שלה כאלמנט נוסף בצילום.    

פארק תמנע, גבעת בורג, צילום עצים ויערות,  צילום נוף עמוס רביד
מסגרת עץ. פארק תמנע

מתי לצלם ביער

אפשר לצלם ביער כל השנה ובכל מזג אוויר. כרגיל, שמש נמוכה של בוקר/אחה"צ עדיפה ויוצרת אור חמים ומלטף. ימים מעוננים עושים את החיים מעט קלים יותר, מאפשרים שעות צילום ארוכות יותר ותאורה אחידה יותר, אבל גם ימים בהירים יוצרים שלל אפשרויות מעניינות. בחורף האווירה נהדרת ואפלולית ובקיץ זהו פתרון טוב לחום ולשמיים בהירים ומשעממים. מומלץ רק להימנע מהאור הקשה של אמצע יום בהיר. 

 

ערפל 

ערפל אידאלי לצילומים ביער והוא החלום הרטוב של כל מי שאוהב לצלם ביער. הוא יוצר אווירה מסתורית, הפרדה מעולה של הנושא מהרקע ומסנן נהדר את השמיים. אבל לצערנו הוא חמקן ולא ממש משתף פעולה. הוא שכיח יותר בחורף בשעות הבוקר המוקדמות ובאזורים הגבוהים. השתמשו באפליקציות חיזוי, בדקו את תחזית מזג האוויר ובעיקר צאו ליער וקוו לטוב  


הפארק הלאומי שננדואה, צילום נוף עמוס רביד
ערפל - חלומו הרטוב של צלם היערות. הפארק הלאומי שננדואה, ארה"ב

אתגר השמיים  

בצילום ביער נסו להימנע עד כמה שניתן מהשמיים. לרוב הם יוצרים כתמים שרופים מפריעים ולא אטרקטיביים שמושכים את תשומת הלב מבלי להוסיף כלום לתמונה. צילום ממקום גבוה לנמוך ושימוש באורך מוקד גדול יותר יכולים לעזור בעניין הזה. 

  

ציוד צילום 

עדשה בעלת אורך מוקד גדול יחסית (24-70, 24-120 וכו') תעזור להתמקד בנושא, להעלים אלמנטים לא רצויים ולסדר קצת את הבלגן של היער. חצובה יציבה תמיד מומלצת, במיוחד כשחשוך. לעיתים קרובות נעדיף לצלם דווקא מגבוה לכן חצובה גבוהה יכולה להיות יתרון. פילטר מקטב לא רק מדגיש את הצבעים אלא גם (ובעיקר) מונע החזרי אור בהיר מהעלים, במיוחד כשהם רטובים.   


הגדרות צילום  

שימו לב לתנועה של ענפים ועלים וצלמו במהירות תריס גבוהה מספיק במידה ויש רוח. בדקו את האזורים החשודים על ידי הגדלת התמונה במסך האחורי והעלו איסו במידת הצורך. צילום בצמצם פתוח יכול לעזור ליצור הפרדה טובה בין הנושא לרקע במידה ואתם רוצים בכך. לתמונה חדה לכל עומקה צלמו בצמצם סגור יותר (f/11 למשל).    

 צילום יערות, פארק ריקטס גלן ארה"ב, צילום נוף עמוס רביד
אור וצבע. פארק ריקטס גלן, פנסילבניה ארה"ב

כמה יערות מומלצים לצילום בארץ 

ישראל אינה משופעת ביערות טבעיים גדולים אבל עדיין לא חסרות כאן אפשרויות יפות. לאמיתו של דבר כל יער מתאים לצילום, אבל הנה כמה יערות שאני אוהב במיוחד (שימו לב שיערות הצפון, אודם וביריה, אינם מומלצים כעת לטיול בשל המצב בטחוני): 


יער אודם - יער אודם הוא הנפלא והאהוב עלי מכולם. זה חורש אלונים טבעי וגדול יחסית המשתרע בחלקה הצפוני של רמת הגולן באזור הישובים בוקעתה, מסעדה ואודם. חלקו צפוף יחסית וחלקו דליל ובימי חורף הוא נהנה לא פעם הערפל כבד. 

יער הסוללים - חורש אלונים טבעי המשתרע משני צדדיו של כביש 79. הצד הדרומי של היער (סמוך לסוללים) נגיש יותר. 

יער ביריה - יער אורנים נטוע הממוקם מצפון לצפת בגליל העליון. את היער חוצה דרף נוף שמפשר לשלב שיטוט רגלי עם נסיעה. בשל גובהו מספק יער ביריה סיכוי לא רע לתנאי ערפל בימי חורף. 

פארק מנשה (נחל השופט) - יער נטוע נגיש ויפה בקרבה יחסית לאזור המרכז. נחל השופט ונחל גחר שזורמים בתחומי הפארק רק מוסיפים לו נקודות. 

יער אלוני יצחק - יער אלונים טבעי ומקסים ביותר צמוד לכפר הנוער אלוני יצחק צפונית לכפר גליקסון. היער אינו גדול אבל הוא יפיפה, נגיש ומספק שפע אפשרויות צילומיות.

 


מכירים יערות נוספים ששווה לצלם בהם? מוזמנים לשתף בהערות  

יער אלוני יצחק, צילום נוף עמוס רביד
יער אלוני יצחק - קטן אבל מפתיע
יער ביריה, צילום נוף עמוס רביד
תבניות וחזרות. יער ביריה

  

Comments


bottom of page